vhelyek alapvet fajti
Nyilasharcos 2008.03.16. 21:18
Rszletesen rendszerezsre kerlnek az albbiakban az vhelyek. Tovbb bepillantst nyerhetnk a szksgvhelyek kialaktsba.
vhelyek alapvet fajti
Az vhelyeknek igen sok fajtja ltezik, s ennek megfelelen tbb csoportba sorolhatjuk ket, azoknak pedig tbb alcsoporja ltezik.
Az vhelyeket vdelmi kpessgk szerint a kvetkezkpp lehet csoportostani:
-minstett vhelyek
-szksgvhelyek
Az vhelyeket funkcijuk szerint a kvetkezkpp lehet csoportostani:
-a politikai, gazdasgi elit s magasabb beoszts kzigazgatsi szemlyek vdelmt szolgl legjobb vhelyek
-a kzigazgatst s polgri vdelmet vgz szemlyek, szervezetek vdelmt s tevkenysgt biztost ltestmnyek
-nagy rtk vagyontrgyak vdelmre szolgl vhelyek
-katonai, orvosi s egyb felszerels vdelmre szolgl vdett raktrak
-a polgri lakossg vdelmt szolgl ptmnyek
-hbor esetn is mkdsre ktelezett szervezetek (pl. krhzak, kommunikcis lehetsgeket biztost rendszerek) elhelyezsre szolgl ptmnyek
-nyersanyagok s lelmiszer trolsra szolgl vdett raktrak
-szksggyrak mkdtetst szolgl vhelyek
-lland mkds vhelyek
Elhelyezkedsk szerint megklnbztetnk:
-plet alatti vhelyet
-klnll vhelyet
-tr vhelyet
A minstett vhelyek elviekben megvdenek minden tmegpusztt fegyver hatstl meghatrozott tvolsgon kvl az epicentrumtl (a tmegpusztt fegyver kzponti hatstl). Tovbb vdenek a hagyomnyos fegyverek s bizonyos termszeti katasztrfk ellen, a benntartzkodst pedig legalbb 12 rra lehetv teszik.
A szksgvhelyek ptse, vagy meglv ptmnyek szksgvhelly alaktsa egy viszonylag gyors folyamat, ennek ellenre az epicentrumtl megfelel tvolsgra kielgt vdelmet nyjt, klnsen a radioaktv kiszrds ellen.
A szksgvhelyek a legtbb esetben a polgri lakossg vdelmt ltjk el, illetve nhny esetben lehetnek raktrak, fleg lelmiszer.
Alapveten a szksgvhelyek a kvetkez mdon alakthatk ki:
-gyorspts, szabadon ll szksgvhelyek
-kisebb vdelmet nyjt, talaktott trk
-pletek talaktott vdett helyisgei
-pleten kvli, talaktott helyisgek
A szabadon ll szksgvhelyek ksztse nem tl bonyolult. A megfelel anyagok s alapvet hztji eszkzk (pl. s, cskny, laptok) birtokban 10 ember 1-2 ra alatt elksztheti a szksgvhelyet, mely a vdelmket szolglja majd (elssorban radioaktv kiszrds ellen).
Kt f fajtja van:
Favz, szabadon ll szksgvhely.
Kinzete egy nagyobb storra emlkeztet, mely fbl kszlt.
rdemes egy kisebb, mestersges fld, de inkbb sderhnysra pteni, azt ktrnypaprral, vagy ms szigetelanyaggal jl lefedni, s annak tetejre prselt falemezt helyezni (es s hideg ellen egyarnt hasznos). A hromszg alak szerkezet egyik vgn helyezkedik el az ajtnyls, msik fele zrt. Amennyiben esetleg barlangban kerlne kialaktsra, gy rdemes gy pteni, hogy a barlangnyls fel forduljon a zrt rsz.
Amennyiben a talaj nem szikls, gy rdemes a szerkezet sajt tartsn kvl mg facvekekkel is kikelni, a nagyobb stabilits rdekben. A faszerkezet legalbb 10 cm vastag kell legyen, azt ktrnypaprral, vagy ms szigetelanyaggal kell fedni, annak tetejre manyag flit tenni, hogy az ptmny a lehet legjobban legyen szigetelve. Ekkor jhet a befejezs, 70-80 cm-es fldrteg kell kerljn az ptmny tetejre, lehetsg szerint agyagos. Amennyiben a fld nem agyagos, gy rdemes ezt is krbetekerni flival, hogy az esetleges es ne mossa le. Belvizes, vagy ess terleten rdemes az ptmny mell egy 20-30 cm mly vzelvezet rkot sni.
Bels ternek mrete attl fggen vltozhat, hny szemly szmra kszlt. Viszont minden esetben rendelkeznie kell egy kisebb (legalbb 2x2 m) eltrrel, s ott elhelyezni a msodik ajtnylst. Mivel szksg esetn nincs id arra, hogy igazi ajtt alaktsunk ki, gy rdemes egy egyszerbb megoldst alkalmazni: az ajt szerept egy vastagabb falap tltse be, s mell csavarral, vagy szggel, az ptmny falba felrgzteni mindkt oldalra egy-egy kallantyt, mely az esretesz rgztsre szolgl, tovbb bellrl kitmasztani az „ajtt”. Tovbb vastag porfog fggnyket elhelyezni az ajtnl, s az eltr-laktr hatrn lv falnl.
Az ilyen ptmny a legtbb terleten kialakthat, mg a belvizeseken, s hegyvidkeken is.
A favzas vhelyen val tartzkods 12-30 rig lehetsges, tlagos felkszltsggel. m mg a legjobban felkszlt, legtapasztaltabb szemlyeknek sem rdemes 7 napnl tovbb tartzkodniuk az ptmnyben.
rokvhely:
Kialaktsa knnyebb talajon (csak ott rdemes pteni) mg az elznl is knnyebb, gyorsabb, krlbell fele annyi idt vesz ignybe kialaktsa.
Els lpsknt sni kell egy 2,2 m mly rkot, mely lefel keskenyedik, fels rsze 1,8 m szles, mg a legalja 1,5 m. Aljt s oldalt flival kell kiblelni, arra ktrnypaprt, vagy ms szigetelanyagot illeszteni, majd fval kialaktania a bels teret. Egyik oldalban lejratot kell hagyni, azt sderrel felszrni, ktrnypaprral fedni.
Az ajtnylst rdemes gy kialaktani, ahogy az elz tpusnl.
A tartzkodtrbe rdemes padokat tenni, vagy eleve ilyen clra kialaktottakat csolni. Azok szlessge s magassga nem lehet tbb 55 cm-nl. A padok al tehet el a magunkkal hozott kszletek egy rsze. Az rokvhelyen hosszabban tartzkodni nem lehetsges. sszesen 8-16 rra nyjthat jobb felkszltsg nlkl vdelmet.
Az talaktott trk termszetes, vagy mestersges terletek, melyek mr nmagukban is nyjtanak valamekkora vdelmet. Ilyenek lehetnek a barlangok, bnyk. Amennyiben ilyen terleteket kvnnnk a szksg miatt vhelyekk talaktani, gy knytelenek vagyunk lezrni a klvilg fel vezet rszeiket. Sok esetben szakszer robbantssal. Viszont ebben az esetben termszetesen korltozott a levegkszlet, ezrt tnyleg csak szksg esetn rdemes megtenni (pldul: gombafelht ltunk, feltehetleg radioaktv es kzeledik, netn olyan vegyi fegyver, mely csak rvidebb ideig (rtsd: legfeljebb 3-4 ra hallos, vagy ersen krost). A robbants eltt mindenkpp rdemes megbizonyosodni rla, hogy a terlet bels rszben rendelkezsre llnak a szksges eszkzk ahhoz, hogy a bent lvk kishassk magukat.
pletek talaktott, vdett helyisgei leginkbb csak kiszrds ellen vdhetnek valamennyire, s csak rvid idtartamra. Leginkbb szobk, bels fedett rszek. Panellaksokban rdemes a legbels terletet talaktani, ami a legtbb esetben az elszoba. A legtbbszr ott nincs ablak, vagy ms nyls a krnyezetre, msrszt azrt is hasznos, mert onnan szokott nylni a wc, gy nem kell a fedett vdrkbe vgezni a dolgunkat.
A laks minden nylst a lehet legteljesebb mdon le kell szigetelni, ha van redny, mg azt is leereszteni az ablakokon, erklyajtkon. A szigetelst megoldhatjuk szilikon pisztollyal, vagy szksg esetn nedves rongyokkal. A lpcshzajtt minden esetben rdemes az utbbival, hiszen szellztets csak ott biztonsgos viszonylag. Ilyen szellztetssel akr 2-3 napig is viszonylagos biztonsgban tartzkodhatunk az eltrben.
pleten kvli, szksgvhelly alaktott helyisgek a kvetkezk lehetnek:
-borospinck
-egykori szenespinck
-udvari vhelyek (pl. flig fldbeslyesztett raktrak)
-ablakkal rendelkez pinck
-mlygarzsok
Ezekre nem trnk ki kln. talaktsuk hasonl az pletek talaktott helyisgeihez, veszlyeiket a legtbben ismerik (mert ugye akinek van borospincje, az tudja mikor vlik veszlyess). Ha a mlygarzs zrhat, akkor kevesebb a gond ha nincs lezr kapuja, akkor meg kell ksrelni szakszeren berobbantani, vagy a szerencsre bzni magunkat.
Ideje ttrni a minstett vhelyekre.
Alapveten t osztlyba sorolhatjuk ket vdkpessgk szerint.
Az V. osztly vhely alig r tbbet, mint egy szksgvhely. Ha az rok, vagy favzas vhely pti j munkt vgeztek, akkor az mr V. osztly vhelynek szmt. Nagyjbl vdelmet nyjtanak az RBV fegyverek hatsai ellen, az atomfegyverek robbansbl szrmaz radioaktv szennyezds mrtkt 1%-ra cskkentik a tartzkodtrben, s ellenllnak 0,3-0,4 MPa nagysg lkshullm frontnyomsnak.
Ilyen vhelyek lehetnek az ablaktalan, talaktott pinck, talaktott borospinck s egyb fld alatti helyisgek, vastag, lehetleg tgla, vagy betonfalakkal, jl szigetelve.
A IV. osztly vhelyek mr valamivel vdettebbek, klnlegesen kialaktott pinck, melynek nem csak oldalfalai, de mennyezete is vdett, vasbetonbl, szigetelssel kszlt. Sok esetben a mennyezet nem is a talajszinten, hanem valamivel alatta helyezkedik el. Amennyiben rendszeres volt karbantartsa, s beksztettk a megfelel felszerelseket, gy akr 1 hnapig is folyamatos vdelmet nyjthat.
Vd az RBV fegyverek hatsai ellen s legfeljebb 1,2 MPa nagysg lkshullm ellen.
A III. osztly vhely mr ritka az pletek alatt, gyakrabban kls vhely (az plethez szerkezetileg nem kapcsoldik, onnan esetleg csak egy jrat vezet hozz).
Szintn klnlegesen kialaktott, minden esetben a talajszint alatt helyezkedik el, vasbetonbl, olykor nehzbetonbl (vasreszelkkel dstott vasbeton) kszl. Rendszeres karbantartssal, jl felszerelve akr hnapokig teljes vdelmet nyjthat az RBV fegyverekkel szemben.
Vd az RBV fegyverek hatsai ellen, s legfeljebb 5,5 MPa lkshullm frontnyomsa ellen.
A II. osztly vhely mr elg ritka.
Minden esetben mlyen a fld alatt helyezkedik el, a talajszint alatt legalbb 8 mterrel.
Minden esetben nehzbetonbl kszlt, terlete a legtbb esetben elg nagy. Szinte kizrt, hogy pletek alatt alaktsk ki, br bizonyosan megvalstotta pr nagyobb bank ezt a mutatvnyt az rtkek vdelmre. Vdelmi hatsa olyan nagy, hogy, ha pldul a Parlamentbe csapdna egy atomrakta, akkor egy II. osztly vhely Kbnyn dnt esllyel megvden a bent tartzkodkat.
Rendszeres karbantartssal s feljtssal, valamint a szksges felszerelsek birtokban akr vekig folyamatosan is teljes vdelmet tud biztostani a bent tartzkodknak.
Az I. osztly vhely bizonyra ltezik, de Magyarorszgon tudtommal nem. Vagy legalbbis a karbantarts s feljts hinya miatt legfeljebb elmletben minslhetne annak.
Ilyeneket teht csak a filmekben ltni, mikor 40 emelet mlysgbe megy a lift s kb. ott kezddik az vhely, vagy mikor egy egsz grnithegyet alaktottak t azz.
Ide tartozik az a szmomra fikcinak tn sszeeskvs elmlet is, mi szerint az EU-nak azrt fokozdik a lemaradsa, mert bunkervrosokkal kszl a III. Vilghborra, s ebbe l kimondhatatlan nagysg pnzeket. Egy ilyen bunkervros elviekben egy vals vros lenne a vros alatt, vagy krnykn, ahov az ott lakk nagyobbik rsze befr.
Nos, az olvas nem tudom, hogy van vele, nekem kptelensgnek tnik.
Vgezetl rtrek mg kt dologra, ami kimaradt.
Az egyik vhelycella.
Haznkban nem tl gyakori, leginkbb az USA-ban fordul el. Ez gyakorlatilag egy viszonylag kicsi, majdnem szemlyi vhely, nagyobb vltozataiban csaldok is elfrhetnek. A legtbb esetben egy alapesetben is kielgt vdelmet nyjt pincben helyezik el. Kinzete egy kisebb tengeralattjrra emlkeztet, s olyan szk is. ltalban nem haladja meg a 20 ngyzetmtert terlete, annak nagy rsze is a szksges lelmiszer, ivvz, leveg, s a genertor mkdtetshez szksges sznhidrogn trolsra szolgl. Valamint persze a beptett eszkzkre (pl. lgszrk, vztiszttk, ramtelepek). Mrettl fggen 1-6 ember lakhat benne 2 hnaptl, 16 hnapos idtartam kztt. Mivel a klvilgtl hermetikusan zrt, gy tkletes vdelmet nyjt az RBV fegyverek, szoksos fegyverek s katasztrfk ellen. Persze ra is ennek megfelel, ha a feltltst, szlltst, beszerelst nem szmtjuk, akkor is minimum 900000 dollrba kerl. Teht roppant kevesen is engedhetnk meg maguknak.
Az lland mkds vhelyek olyan ptmnyek, melyeket rendszeresen, netn minden nap hasznlnak. Ezek lehetnek lland, vdett raktrak, s ez is a leggyakoribb.
Ritkn (s nem is jellemz haznkra) elfordul, hogy krhz, katonai, vagy titkosszolglati (persze nem nyilvnos) kzpont, vagy p kutatlabor (szintn nem nyilvnos) mkdik benne, netn kisebb szksggyr, vagy olyan, amit rejtve akarnak tartani (katonai felszerelst gyrt zemek a legtbbszr). Nos, tny, ami tny, ezzel se kell sokat trdnnk.
|