Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltogatk
Induls: 2008-02-08
 
Ennyien vannak itt
 
Honlap szablyzat
 
Kapcsolat
 
Tudnivalk a szervezetrl
 
Informcik a belpsrl
 
Tagoknak
 
Szlknek/ prtfogknak
 
Plyzatok/ felvtelek klssknek
 
Nyilvnos versenyek, plyzatok
 
Ismeretek, tapasztalatok, tancsok
 
Partnereink

Ezen keresztl juthatsz el partnereink listjhoz, s rheted el ket.

 
Szent Korona Rdi

Katt ide a hallgat᳨oz (Winamp)Katt ide a hallgat᳨oz (Windows Media)

 
Honlap ajnl

Az ajnlott honlapok listja tekinthet itt meg.

 
Honlaprl
Ezttal arra vagyunk kvncsiak, hogy mikpp halottak rlunk az emberek.
Hogyan szereztl tudomst szervezetnkrl?

Videklipnkbl
Interneten mshogy
Plaktok/ szrlapok tjn
Iskolban/ kollgiumokban tanrok ltal
Knyvtrakban
Ismersktl
Nyilvnos rendezvnynkn
Egyb
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Fegyveres s rendvdelmi kpzs tervezete
Egyik tervezetnkre vonatkozik, mely olvashat a honlapon, az MHI SZT rszben.
Szerinted mennyire lenne j az j kpzsi rendszer?

Sokkal jobb, mint a mostani
J, de azrt lehetne javtani rajta
Alig van klnbsg
Nem tudom eldnteni
Meglehetsen rossz
Kriminlis!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
A leggyakoribb lelki problmk a fiatalok krben
A leggyakoribb lelki problmk a fiatalok krben : ltalnos ismertet, fbb tnretek felismerse

ltalnos ismertet, fbb tnretek felismerse

  2008.06.20. 14:42


A leggyakoribb lelki problmk a fiatalok krben

 
ltalnos ismertet
 
 

Sajnos korunk kaotikus, rtelmileg s rzelmileg fertztt, elvtelen vilgban sok veszly leselkedik a fiatalokra. Sok lelki problma ltezik, olyannyira, hogy lehetetlen mindegyiket ismertetni, gy csak a leggyakoribbakra s legslyosabbakra szortkozunk egy rvidebb lers erejig, mely fleg azok felismerst clozza, hiszen ez az els lpcs.

 

A felismers fontossga s nismeret:

Az els lpcsfok, hogy valaki tisztban legyen azzal, hogy valami nincs rendben. Ezt nha tbben megrzik, megrzik, de elfeledik, ami helytelen. Ugyanis attl, hogy egy problmval nem akarunk foglalkozni, mg ltezik, annak az eslye, hogy magtl megsznik roppant csekly, gy nem rdemes r szmtani.

Figyelmet kell szentelni a problmknak. Meg kell prblni beazonostani, hogy valami mikor kezddtt, megvizsglni milyen hatsok rtek azta s az elmlt idkben, azokra mikpp reagltunk, s taln azt is rdemes tgondolni, ezeknek a reakciknak mik voltak az eredmnyei s azok hov vezethetnek.

Csak akkor, ha ezt vente tbbszr megtesszk, juthatunk el a felismersig, hogy mi lehet a gond, vagy mik lehetnek a gondok. Ahhoz, hogy tudjunk magunkon segteni, vagy msok segtsgnyjtst megknnytsk ez mindenkpp szksges.

 
 

Segtsg nmagunkon:

Ha ismerjk valamennyire magunkat, ltalnos reakciinkat, s fleg azokat a hatsokat, amik rnek, rhetnek, akkor knnyebben tudunk vdekezni minden negatvum ellen, s knnyebb megoldani a mr meglv problmkat.

m ezt sokszor nehz megtenni, gyakran kls segtsget is kell krni, ami persze csak akkor lehet hatsos, ha valban segteni akar valaki magn, meg akar birkzni a problmkkal. Mert ennek hjn lehet brmilyen j egy segt, megtehet brmit, de az haszontalan, hibaval marad.

 

Megelzs s ltalnos nsegtsg:

Rend a lelke mindennek, gy tartjk, s bizony sok igazsg van benne.

A lelki problmkat is gy lehet a legjobban megelzni, s a legtbb esetben kezelni is, ha rend uralkodik az ember fejben, s maga fegyelmezett.

Mert ennek hjn kosz van, csapongs, szabadossg, melyek a problmk meleggyai. Az alkalmisgnl, a tartalom nlklisgnl alig akad rosszabb.

Rend s fegyelem kell uralkodjon a fejekben, tarts s az egszsges mrtk tbbre trekeds. Tovbb clok, mert clok nlkl senki sem boldogulhat. A clok legyenek vilgosak, jl tgondoltak. Mert a cltalansg nem ms, mint egy helyben toporgs, rosszabb esetben visszafejlds, mikor valaki alkalmi ptcselekvsekben keresi a boldogulst, ami gy nem adathat meg neki, ellenben kellemetlen lmnyek, rossz hatsok annl inkbb.

A csapong rzelmek megzabolzsra az elme szolgl, az akarat s gondolkods. Mindenkppen kordban kell tartani t rzelmet: a rajongst, a flelmet, a bnatot, a nyugtalansgot s ktsgbeesst. Legfkppen ezeket, de az sszes tbbi rzelmet is. Aki erre kpes, annak sokkal kevsb lesznek problmi.

 
 
 
 
 
A fbb/ gyakoribb lelki problmk s okaik
 
 
 

Pillanatnyisg/ cltalansg:

Akinek nincsenek cljai, s a rosszabbik rtelemben l a mnak, kevss rdekli a jv, nos szenved ettl a problmtl, mg akkor is, ha igen gyakran ezt nem tekinti problmnak.

Fbb ismertetjegyei:

A mnak l, minl tbb ktes rtk szrakozst hajszol, ha azokban brmi miatt nem tud minl gyakrabban rszt venni, akkor rossz a kzrzete.

Ezek a szrakozsok lehetnek olyanok, melyek kisebb mrtkben mg hasznosak is, pldul rendszeresen sportjtkokat (pl.: foci) jtszik, hasznlja a szmtgpet, Internetet, nha elmegy meginni egy italt.

Viszont ennl a problmnl mr olyanok is elkerlnek, amik mg kisebb mrtkben is kevsb hasznosak. Mi tbb, az egyik f gond ppen a mrtktelensg, ezek halmozsa. Gyakran jr kzepes, vagy slyos fggsggel. Ilyenek lehetnek pldul: mindennapos ivszat, fktelen bulizsok, radsul akr hetente, vsrlsi mnia, vagyis amg pnz van akr minden haszontalan, vagy akr hasznosbl mrtktelenl sok megvsrlsa, napi tlag 6 rnl tbb szmtgpezs s/vagy Internetezs szrakozsi clbl, a nap nagy rszben a TV eltt ls.

Nem gondol a jvvel. Vagyis nem rdekli, hogy a holnap mit hoz szmra, csak azt nzi, hogy abban a pillanatban gy rezze, neki j. Nem kszl a jvre tudatosan, sem tanulmnyokban, sem egyb cselekedetekben.

Nem mrlegeli a kvetkezmnyeket. Vagyis knnyen beszll ktes kimenetel, olykor akr trvnytelen cselekedetekbe, leginkbb pillanatnyi hbortbl, csak egy plda erejig az ittas llapotban, ismerskkel egytt (egymst belehzva) kzterleteken rtelmetlen rombols. De akr ide tartozik sok esetben a droghasznlat is, mikor nem gondol annak kvetkezmnyeivel, melyek igen szmosak, de negatvak is.

A kvetkezmnyek mrlegelsnek hinyhoz mg trsul nhny tnyez. Ezek egyike, hogy nem,, vagy legalbbis nehezen fogadja el, ha valaki, vagy valakik ezekre szp szval figyelmeztetni prblnk, ha pedig tilts llna fenn, akkor ers ellenllst prbl tanstani. Ellenben, ha egy problma bekvetkezik, akkor mindenki hibs az illet szerint - nmagt leszmtva, klnsen igaz ez azokra, akiktl tudat alatt segtsget remlne mg akkor is, ha azoknak nincs erre lehetsgk.

Felletes, tartalmatlan ismeretsgek. Gyakran elfordul, hogy a cltalan emberek ismersei, legalbbis dnt tbbsgkben ltala jelentsen tlrtkeltek. Vagyis gyakran sokakrl gy gondolja, azok bartai, holott pontosan mivel ismeretsgk nlklzi a mlyebb tartalmat, nem szmthat rjuk komoly esetekben. Ellenben az igen sok esetben elfordul, hogy mivel nagy hatssal vannak r ezek a ktes rtk „bartok”, gy knnyen rbrjk olyan dolgokra, amiket nmagtl nem tenne meg, st, ezek a cselekedetek olykor igen kellemetlen hatsokkal jrnak az illet szmra. Csak nhny plda: indokolatlan beszls tanroknak, droghasznlat, valakinek a szndkos ingerlse, valaki elcsbtsa.

 

Kaotikus szabadossg:

Valamilyen szinten minden serdlnl jelen van, egyfajta sajtossga a kornak. Ahogy a serdlkor gy ez, mint annak velejrja szintn eltr korban jelentkezik. Valamikor 11-15 ves korban kezddik, els idszakban enyhbb mrtkben, majd fokozatosan ersdve, egszen a cscspontig, majd valamivel gyorsabban gyenglve. Legalbbis ez gy lenne termszetes, de a gyakorlatban, fleg manapsg egyb hatsok kvetkeztben gyakran mskpp alakul. Elviekben, attl is fggen, hogy milyen hamar kezdett kialakulni idtartama 3-6 v. Ha korbban alakult ki, akkor az a legtbb esetben vagy talagos ideig, vagy rvidebb ideig tart, mert ltalban ekkor velejrja a korarettsg, legalbbis ahogy manapsg annak tartjk, holott valjban az a normlis. Ha nagyon ksn, akr 15, st, esetleg 17 ves korban kezddik, akkor a legrosszabb, mert egyrszt hosszabb ideig, msrszt nagyobb intenzitssal folyik, s gy a fiatal felnttknt elltand feladatok szenvednek krt.

Fbb ismertetjegyei:

A felnttsg hangslyozsa, ezzel egytt gyerekes gondolkozs. Mg elbbinek az illet tudatban van, gy utbbinak annl kevsb, magt nagyon is rett szemlynek gondolja. Ennek kvetkezmnyei pedig knnyen vezethetnek lelki problmkhoz, mert az ilyen kettssg szmtalan konfliktushelyzetet s bels problmt szlhet. Az ilyen szemlyek egyfajta mzzal rendelkeznek, mely trkeny ugyan, de mgis azt hasznljk elsdlegesknt az rintkezsben.

Idsebbek kros utnzsa: Gyakori, de felttlenl szksges velejrja a problmnak, hogy a fiatal kivlaszt egy szemlyt, aki ltalban nla valamivel idsebb (br nha megesik, hogy krlbell egykor) s sok fbb vonsban utnozza. Az ilyenek ltalban ismert, hres szemlyek, akik ellenben ktes tevkenysgeket znek. Ide tartozik a hres zenszek egy rsze, fotmodellek, sznszek, s mg sorolhatnnk. A gond igazn ott kezddik, hogy leginkbb ltzkdsben, az ltaluk elnekelt/ eljtszott szerepekben, s a balhs dolgaikban (pl.: rendszeres ittas vezets, droghasznlat, kros fogykra, stb..) tekintetben a leggyakoribb a hasonuls. Ezen fell letvitelben is hasonlt akarnak, legalbbis ami annak klssgeit rinti, vagyis fnyzst, luxust, amit ltalban nem engedhetnek meg maguknak s ez tovbbi bels feszltsgekhez vezet.

Korhoz nem ill ltzkds/ megjelens: Szintn gyakori, ersen kapcsoldik a felnttsg hangslyozshoz. Ruhaviseletekkel, sminkekkel, egyb kiegsztkkel (haj zselzse, kszerek, tetovlsok, stb…) kvnjk hangslyozni, hogy k bizony mennyire felnttek. Ezek mellett azokhoz valamennyire ill tevkenysgekkel is. rthetbbre fordtva, ha valaki lt egy 13 ves lnyt az jszaka kzepn miniszoknyban mszklni, amint pp pr frfit prbl felszedni, akkor az a legvalsznbb, hogy ebbe a kategriba tartozik (akr egyebek mellett), vagyis szinte kirakja magra a tblt, hogy knny ldozat. Mert ldozatok bizony, a szli nem odafigyels, a mdik, azt ezt tmogat zleti csoportok, s nem utols sorban a trsadalom, mely ez irnyba akarja terelni a fiatalokat. Mindez persze nem mentestheti ket a felelssg all, mert mindig lehet nemet mondani, mg, ha esetleg nehz is.

 
 

Magny/ egyedllt (olykor semmittevssel prosulva):

Sajnos korunkban egyre gyakoribb. Sok esetben mindkt szl dolgozik, hogy a csald megljen, a csaldok sztszakadnak, vlsok, vagy netn hzassg sem volt, s gy a gyerek knytelen nlklzni egyik szljt, mg az, aki elvileg neveln knytelen gondoskodni meglhetskrl, gy mg kevesebb idt tltenek egytt. St, korunkban a gyerek-szl egyttltet sok esetben olyan tevkenysgekkel prbljk helyettesteni, amik azt nem ptolhatjk, mert a szrakoztat cl tevkenysgek bizony korntsem alkalmasak erre.

A problma, br ezen rsban csak harmadik helyen szerepel az egyik legslyosabb, ugyanis sszessgben ez vezet a legtbb tragikus ngyilkossghoz, vagy annak ksrlethez. De az eredendje rszben a legtbb sorozatgyilkosnak is, legalbbis igen sokuk lettrtnetben szerepel a fiatalkori magny/ egyedllt sszetevknt.

Fbb ismertetjegyei:

Ebben igazbl kiss nehezebb nyilatkozni, mert az ismertetjegyek olykor egymssal ellenttesek, teht az alapjn nehezebb felismerni, mint az alapkrlmny folytn, vagyis, hogy a szlkkel kevs, s ami fontosabb: annl is kevesebb tartalmas idt tlt. Ezt persze valamilyen szinten helyettesthetik mentorok, s bartok (st bizonyos szlknl mg jobbak is lehetnek), tbbek kztt szervezetnk is erre trekszik.

Br nem felttlenl van jelen, de sok esetben elfordul az, hogy a problma hordozi j, st egyenesen eminens/ strber tanulk. Ennek oka pont a magnyossg, s gy, hogy elfoglaljk valamennyire magukat tbb idt tltenek a tanulssal, ezzel kivvva sok korukbeli rosszallst, ugyanakkor a szlk ezt egy id utn termszetesnek veszik, s, ha esetleg pont a magnybl kilbals egyik els fokaknt romlana kiss tanulmnyi eredmnyk, gy a lehet legrosszabb, amit tehetnek, a kapcsolatok tiltsa.

Visszahzd termszet: Aki magnyos s nem foglalkoznak vele eleget, gyakran visszahzd, ennek azonban tbb formja is van. Tbben btortalanok, msok komorak, megint msok azt prbljk magukkal elfogadtatni, hogy nincs is szksgk trsasgra, trdsre, k megllnak a sajt lbukon, s gy gyakran el is utastjk msok kzeledst. Utbbinak oka termszetesen lehet ms is. Egyik leggyakoribb, hogy mivel a magny miatt a sajt kis vilgukban lnek, kevs kapcsolatok volt fiatalabb korukban msokkal, s gy kevsb kzeli vlemnyk az ltalnosan gyakorihoz (ha nem is helyeshez), az esetleges kzeledt nem talljk kvnatosnak.

Trskeres/ ismerked termszet: Egy msik gyakori forma, igaz pontosan ellenttes az elzvel, br hasonlsgok azrt vannak. A btortalansg sokszor ugyangy jelen van, s az is igaz sok esetben, hogy a fiatalabb kori magny miatt nem rtik annyira a tbbi fiatalt, ltalnos smkat, s fleg a mozgatrugkat. Mg a visszahzdbb termszet szemlyeknl is elfordul olykor, hogy egyfajta trskeres/ ismeretsgktsi „roham” jn rjuk, mikor ismerkedni akarnak brkivel, csak trsasg legyen. Ennek veszlyei ugye szinte mondani sem kell: roppant nagyok. Fleg mert ritka, hogy ilyen esetben az let a megfelel ismeretsgeket hozza. Az esetleges btortalansg s a majdnem biztos tapasztalatlansg miatt knnyen bele lehet hzni a magnyos szemlyeket a rosszba, mg, ha csak idlegesen is, de a baj akkorra mr sokszor megtrtnt. Zsarolni is egyszer egyszeren annyit kell mondania mg a kisgyereknek is, hogy, ha nem akkor mr nem bartja/ bartnje tbb.

Tlsgosan aktv belemerls valamibe: Sokan a magnyos emberek kzl, akiknek egyben nincs is klnsebb elfoglaltsguk, szinte kapva kapnak az alkalmon, ha lehetsgk van valamiben aktvan rszt venni. Ekkor sok idt, energit, s ha lehet, akkor pnzt ldoznak r. A dolog ltalban idleges, lehet csak napokig, vagy hetekig tart, hnapokig mr ritkbban, addig viszont amit lehet rldoznak, s knnyen lehet az id alatt bajba kerlnek, ha a tevkenysg olyan. Rszben ide sorolhatk a gyakori (negyed-fl ven belli) klssget illet vltozsok is. Ekkor az illet ltalban keresi azt, hov illene be leginkbb, ami nem baj, st kvetend dolog, de csak abban az esetben, ha megfelelen, leginkbb elmletileg prbl megismerkedni a stlusokkal, nem klssgekben. Pldnak okrt, valaki nyugodtan menjen el egy koncertre, beszlgessen, ismerkedjen, krdezskdjn, de azzal kezdje, hogy bevsrol kt tonna sminket s Madonna plt, vagy pp divatos bakancsot, meg odaill ruhzatot, elmenve, hogy bizony most azt a stlust kveti. Ismerkedjen, s idvel majd kiderl, valban hozz kzei-e az a vilg.

Figyelem felhvsi cl ngyilkossgi ksrletek: Szintn elfordul olykor. Mert, ha valaki tnyleg meg akar halni, akkor nem fog az utols pillanatokban mentt hvni, vagy gy intzni, hogy szrevegyk, s tudjanak rajta segteni. Ez inkbb egy jelzfny, hogy figyeljenek r, foglalkozzanak vele, mert nagyon nem j az, ahogy krltte alakulnak a trtnsek, s hogy annyira egyedl van. Nem sajnlatot vr, nem a kzpontban akar lenni (ahogy azt teszik sokan, akik divatbl csinljk, mert sajnos egyre tbb ilyen van, EMO-nak hvjk ket), hanem csak azrt teszi, hogy jelezzen, valakik foglalkozzanak vele. Ilyen esetben a legrosszabb, amit a szl tehet, ha bntet s/ vagy, ha egyltaln nem foglalkozik a gyerekkel, hanem pldul szablyosan tpasszolja egy idegen pszicholgusnak. Mert szakember, ugyan lehet akarna (mert hivatsnak s nem pnzkeressi lehetsgnek tekinti szakmjt), s lehet tudna valamennyit segteni, de a jelzs nem neki szlt, hanem elssorban a szlknek, s annak ne legyen magnyos, vagyis mg korabeli, vagy kicsit idsebb szemlyeknek.

A tbbitl eltren itt egy kisebb tmutatval is szolglunk a kiutakrl:

Amennyiben a szlk csak elfoglaltak, de egybirnt, amennyire lehet szeretnnek trdni a gyerekkkel (sajnos manapsg meg kel tenni ezt a kittelt), akkor tancsos, ha a fiatal velk tart tbb helyre, besegt nekik. Akr, ha ez lehetsges, akkor ott van a munkahelykn nha, mert mg, ha csak ritkn is, de van pr perc szabadid, s bizonyos esetben a munkavgzs kzben is lehet beszlgetni. Illetve, ha pldul otthon anyuknak besegtenek hzimunkban, de egy helyen, nem kln, teht pl. konyhban egytt.

Ezekkel egyrszt tbbet tudnak beszlgetni, knnyebb bizonyos problmkat megoldani, ersti a szl-gyerek kapcsolatot, msrszt a gyereknek ezek mellett van elfoglaltsga, gy nem kerl bele a semmittevsbe, ami sok rossz meleggya. St, a dolog egyb hasznokkal is jrhat, pldul beletanul pr dologba (pl. fzs, vagy akr kisebb munkk a cgnl), bizonyos esetekben mg akr kis zsebpnz is csobbanhat, ha pldul a szl egyni vllalkoz, vagy sajt cgnl dolgozik.

Tartalmas kapcsolatok keresse. Itt ppensggel nem a nemi kapcsolatokrl van sz, hanem inkbb ismerskrl, esetleg bartokrl. A mai vilgban, ahol mr a tvolsgok knnyebben lekzdhetek, szlesebb krben van lehetsg tvoli kapcsolattartsra (levelek, Internet, telefon), nos knnyebb tallni ismersket, s velk kapcsolatot tartani, nem szksges, hogy felttlenl az osztlytrs, szomszd legyen jobb hjn a bart. Ettl fggetlenl rdemes odafigyelni jobban a krnyezetre is, klnsen vrosokban, mert sokszor megtrtnhet, hogy valaki hozzill bartot keres, mindenhol, belertve az Internetet, trskeresket, hirdetseket, s kzben pont egy lpcshzban lakik valakivel, aki hasonl cipben jr s mg ssze is illenek. T4eht a megolds ppgy lehet tvolabb, mint a kzvetlen kzelnkben.

Mindig sszel, megfontoltan kell cselekedni, s akkor kisebb esllyel kerlnk bajba. Bartt valaki akkor vlhat, ha mr tbb ve ismerjk, hibival egytt, tartalmasan egytt tudjuk tlteni vele az idnket, megbzhat, s fleg, ha baj esetn szmthattunk r, vagyis mr bizonytott. Addig nem lesz bart, s aki ezt mskpp gondolja, azt nagyon valszn, hogy csaldsok fogjk rni, sokszor pont akkor, mikor bajban van s nem kap segtsget, azoktl, akikrl azt hitte, a bartai. Egy embernek, 2-6 embernl tbb igazi bartja roppant nehezen lehet, s itt az igazin van a hangsly. S valaki minl rettebb, minl kioktatbb, annl valsznbb, hogy igaz bart, mert hiba bzhattunk meg valakiben 12 ves korunkig, az amolyan gyerekkori bart, az emberek pedig vltoznak. Teht az igazi, tarts bartsgok ksbb kttetnek, fleg a kzpiskola idejtl kezdve.

 
 

nutlat s srelmek tirnytsa:

Szintn kt ellenttes tnyez, gykerk mgis ugyanaz: vagyis, hogy valaki nem tudja megfelelen feldolgozni a kls hatsokat, azokat megfelelen helykre tenni. Messze nem csak fiatalkori jellemz, br sokszor gyakoribb az ifjaknl, s eredje gyakran onnan szrmazik, netn idsebb (figyelem, akr 30-40 ves korban!) meglv retlensgbl.

 Fbb ismertetjegyek:

Az illet magt hibztatja a trtnsekrt: Ez mr a lelkiismeretnl tbb, sajt magt kiltja ki bnsnek sokszor olyan esetekben, mikor nem tehetett semmit, vagy nagyon kevss felels valamirt. Netn tbben t hibztatjk, s ezt elfogadja. Ez olykor klsleg is kifejezdik nagresszi formjban. Vagyis az illet (klnsen lnyok esetben gyakori ez) klnbz srlseket okoz magnak. Pldul krzvel szurklja magt, vgsokat ejt testn, vagy ms olyan tevkenysgbe kezd, mely srlsekkel s fjdalommal jr, akr vresre veri a kezt a falon. Egyszval nagresszival prblja levezetni a feszltsget, egyttal bntetni magt, sokszor olyan dolgokrt, amirt nem is felels. (Bizonyos esetekben ide tartozhat az anorexia/ bolmia is.) Ezek nem ngyilkossgi ksrletek nem is figyelemfelhv clzat tevkenysgek. Aki nagresszis tevkenysgbe kezd, az ezt ltalban ersen rejtegeti, sokszor eleve olyan testrszeket vlasz ki, ahol nehezebben szrevehetk, egyik leggyakoribb a comb. (Ez is egyik f klnbsg az Emo-hoz viszonytva, ahol inkbb mutogatjk, gyakran nylt sznen vgzik az ilyet.) Teht srlsek, s fjdalom elssorban nmaga ltal.

Minderre egy nagyon egyszer pldt is lehet hozni:

Apuka rszegen tombol, gyerek pp a kzelben van, elveri. A gyerek, mivel ezt nem tudja hov tenni, vgl arra a tves kvetkeztetsre jut, hogy a bns, s ezrt a vers mell, mg megvagdossa magt, mintegy nmagt bntetve azrt, mert tvesen gy hiszi bns. Egyszval a felelssget magra irnytja.

A mazohizmus eredi is rszben fentiek. Hibztatja nmagt valamirt az illet, s ezrt magnak fjdalmat, srlseket okoz, vagy – s ez a f klnbsg az nagresszihoz kpest – msokat erre buzdt kzvetlenl, vagy kzvetetten. Mindez nem felttlen csak testi, a legtbb esetben lelki fjdalomvgy is.

Egy msik, majd minden esetben jelen lv sszetevje a fiatal kori zavarosan rtelmezett tapasztalatok. Gyakori ugyanis, hogy, ha valaki bntalmazza gyermekt, vagy azt, akivel serdlknt nemi kapcsolatban volt, azt msnapra, vagy akr pr ra mlva megbnja (tnylegesen is akr), s megprblja kiengesztelni, biztostani arrl, hogy valjban szereti, csak az ldozat feldhtette, vagy pp a bntalmaz volt rszeg, s sajnlja, stb.. Amennyiben ez rendszeresen, akr tbb oldalrl (pl. szl s serdlkri szerelme is hasonlan cselekszik) ri, gy gyakran kialakul az ldozatban az a knyszerkpzet, hogy aki t bntja az valjban szereti. Ezrt ilyen szemlyeket keres, fleg lettrsknt/ hzastrsknt/ szeretknt idsebb korban. Nemcsak tri, de olykor egyenesen elvrja a bntalmakat, st, olykor az is megesik, hogy aki kedves vele s nem bntja, azt elutastja. Gyakorlatilag a csaldon belli erszak eseteinek tbb, mint felnl ez van a httrben. Idsebb korban 20-25 ves kor felett ez mr nehezen, vagy sehogyan sem kezelhet, ezrt is rdemes fokozottabban megelzni.

Ezek mellett a dolog olykor (szerencsre nem a leggyakrabban) prosul klcsnssggel, vagyis aki fiatalabb korban ldozat volt, az idsebb korban, pldul a gyermekvel szemben hasonlan jr el, mert az az eltorzult kpzet lebeg eltte, hogy gy lehet valakit igazn szeretni, mert aki t szerette, az is mindig bntotta, gy neki is ezt kell tennie.

Mindezek elmekrtani esetek, de mivel lteznek, elfordulnak, radsul sajnos gyakran (s ez mindig is gy volt a trtnelemben), gy foglalkozni kell velk, ismerni ket.

 

A srelmek msra irnytsa: szintn gyakori, szintn nem korfgg, de a fiatalok krben tbbszr elfordul. Az elzeknek ppen ellentte, vagyis az illet nmagt egyltaln nem rzi hibsnak, vagy legalbbis kezdetben nem. Hibzott s msra prblja terelni a felelssget, akr pldul azrt, hogy maga bajba kerlt. Ez mellesleg knnyen kapcsoldhat a pillanatnyisg/ cltalansgnl s kaotikus szabadossgnl lertakhoz. Vagyis pldul nmagt nagyon felnttnek hiszi, egyttal kvet egy kihv ltzkdst valamely sztrocska nyomn, aztn valaki megerszakolja, s akkor mindenki bns szerinte, csak nem, holott rakta ki a tblt, hogy gyertek, knny ldozat.

Ezen fell az tirnytssal olyan problmk is addhatnak, hogy rvidebb-hosszabb id elteltvel rdbben, helytelenl cselekedett, s ez okoz neki lelki problmkat. Klnsen igaz ez abban az esetben, ha az ltala hibztatott szemly az igazsgtalan hibztats miatt valami komoly bajba kerl, pldul slyos drogfgg, vagy netn ngyilkos lesz. Ekkor az, aki hibztatta olykor hajlamos az nagresszira, netn belerl. m, ebben a vilgban, ahol egyre kevsb van lelkiismeret ez nem mondhat ltalnosnak, br rdemes megjegyezni, hogy mg a legtbb tmeg s sorozatgyilkos is idvel sokszor belerlt tetteibe, mg Rettegett Ivn is.

Teht a srelmek msra irnytsnak ppgy, mint az indokolatlan nhibztatsnak slyos kvetkezmnyei lehetnek.

Ezt a legknnyebben gy lehet elkerlni, ha az ember megosztja a gondokat msokkal, akikben megbzhat, megbeszlik a problmkat, s megprbljk megrteni tbben az okokat.

 

 
 
 
Babilon5

Kln ksznet egy kedves, aranyos s rtkes lnyknak, aki nem tallja a helyt s magnyos, n mgsem tudok vele annyit beszlgetni, mint szeretnk.

 
Blcsessgek
 
 
Hrek
 
rsok
 
MHI Szakpolitikai Tagozat
 
Lelkisegly s pszicholgia
 
Kikapcsolds
 

Nvnapok

 

 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Pontos id
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.