Grz, Orosz konfliktus
Babilon5 2008.08.19. 10:11
...mikpp is kezddtt s mikor mr nem kerl emltsre. Nos, a mditl mindezt mr megszokhattuk, ezrt ideje a httrrel is foglalkozni.
Grz, Orosz konfliktus
Az utbbi idben igencsak napirenden vannak az ezzel kapcsolatos nyilatkozatok, az esemnyek kevsb. Az meg, hogy mikpp is kezddtt s mikor mr nem kerl emltsre. Nos, a mditl mindezt mr megszokhattuk, ezrt ideje a httrrel is foglalkozni.
Grzia fejldse mg Sztlin idejn kezddtt meg, ksbb pedig megkezddtt a jl ismert eloroszods, legalbbis bizonyos terleteit illeten.
A kicsi, gy fl Magyarorszgnyi orszg szabad a trtnelem sorn roppant ritkn volt, mikor a trkk ellen krtek segtsget az oroszoktl, azt megkaptk ugyan, a trkk ki is lettek zve, de eredmnyknt cseberbl vederbe estek, a cri hadak terletn maradtak.
A Szovjetuni sszeomlsval Grzia kikiltotta fggetlensgt, amit elbb ugyan megksreltek az orosz csapatok megakadlyozni, de ez a nagy sszeomls miatt nem volt lehetsges. gy Grzia fggetlenn vlt, igaz, az egykori oroszbart vezets maradt hatalmon. Br ez nem fedi a valsgot, mert vezetsge ktutas politikt folytatott, egyrszt engedett az oroszoknak, ms rszrl viszont a nyugatnak is kedvezett s boldogan fogadta annak tmogatst, fleg a kolaj s fldgz vezetkek ptsre, valamint infrastrukturlis fejlesztsekre.
m br a Szovjetuni sszeomlott, a FK orszgokban jelen lv eslyeit nem szndkozott elhanyagolni. A nagyrszt oroszok, vagy legalbbis orosz llampolgrok lakta hrom tartomny ki akarta kiltani fggetlensgt Grzitl, elrni ezt pedig orosz tmogatsokkal remlte, amit br csak a lehetsgekhez mrten meg is kapott. Fleg trsadalmi s politikai tmogats volt ez, de a szeparatistk (elszakadni szndkozk) fegyvereket s br nem jelents mennyisgben, de szmukra fontos mrtkben pnzbeli tmogatsokban is rszesltek. Grzia nem ismerte el elszakadsi trekvseiket, ahogy a vilg ms orszgai sem, Oroszorszg is leginkbb a httrbl tmogatta, ami betudhat gazdasgi, trsadalmi s politikai bels vlsgaiknak.
Viszont megtette mg a kezdetekkor az els lpseket a hrom tartomny, gy volt s van jogalapja az elszakadsra.
Ekzben a nyugat, elssorban az USA s bels szervezetei ersen, fleg anyagilag tmogattk a frissen fggetlenn vlt Grzit, melynek hatsa a 2003-as Rzss Forradalomban bontakozott ki, mikor a ktutas politikt vall akkori vezets helyett az USA-ban kikpzett j elnk kerlt pozciba, s jelenleg is viseli ezt a posztot. Immr a vezets nyltan nyugat, fleg amerikabart.
Ennek a vltsnak elfelttele volt a CIA ltal pnzelt Freedom House nagyarny tmogatsa az amerikabart grz vezets hatalomra juttatsban, tovbb az amerikai titkosszolglatok, elssorban a CIA s Black Ops ltal folytatott kikpzsek, gyakorlatilag az egsz grz hadsereget amerikaiak kpeztk ki. Ezen tl kisebb nyugati mintj katonai tmaszpontok ltesltek terletn, klnsen Dl-Osztia s Abhzia kzelben. A harmadik, egyben legkisebb, Oroszorszggal nem hatros szakadr tartomnyt Grzia erszakkal bekebelezte.
Katonai er tekintetben az USA nem csak magt a grz regulris hadsereget tmogatta, hanem egyb grz fegyveres szerveket is, egyfajta szabadcsapatokat, melyek szoros sszekttetsben llnak a kaukzusi maffikkal, s elssorban a drog s fegyvercsempszetben vannak jelen. Jellemz mdszere ez mellesleg a CIA-nak, mert ugyanezt csinlta s csinlja jelenleg Afganisztnban is, amely a vilg egyik legnagyobb drogbzisa, s mellesleg gy az adott amerikai titkosszolglatok hatalmas pnzekhez jutnak.
m az oroszokat sem kell, s nem is kellett flteni ilyen szempontbl, k pont a kt velk szomszdos szakadr tartomny fegyveres szervezeteit, szabadcsapatait tmogattk, fleg fegyverrel, de 2005 ta egyre nagyobb pnzekkel is. Tovbb az ott llomsoz orosz „bkefenntartk” segtettk kikpzsket is.
Grzia hadi kiadsai az orszg gazdasgi helyzethez, terlethez s lakossghoz viszonytva hatalmasak, s egyben ezekez kpest roppant nagy s mondhatni ers hadsereget tartanak fenn. A jelenleg regnl elnk beiktatst kveten alig kt v alatt Grzia hadszatra fordtott kiadsai az addigi 40X-esre, azaz negyvenszeresre emelkedtek. Ez persze csak a hivatalos adat, nincsenek benne az ingyen kikpzsek, a titkos fegyverszlltmnyok, s a nyugat s egyben maffiabart fegyveres szerveknek juttatott szlltmnyok s pnzek.
Mivel az USA-ban kikpzett elnk mindennl jobban igyekezett elrni a NATO tagsgot, gy jval az orszg erejn fell kldtt katonkat a NATO misszikba, fleg Irakba, ez hivatalosan mintegy 2.500 katont jelent. E mellett Grzia regulris hadereje, csak a harcra foghat csapatok szmt tekintve meghaladja a 16.000 ft. (Teht Magyarorszg a maga 3.000+ kikldetsen lv kb. 1.000-1.800 katonjval knny prda lenne szmra, mrmint, ha a harcol alakulatokat tekintjk).
E mellett a Grz hadsereg, ha nem is a legmodernebb, de viszonylag j minsg felszerelsekkel rendelkezik, lgvdelme is ersnek mondhat.
Aztn 2007-ben orosz pnzek s a felhborods kihasznlsval tmegdemonstrcik zajlottak a grz elnk s kabinetje ellen, fleg korrupcis s csalsokkal kapcsolatos vdakkal, melyek mellesleg nagyrszt igazak voltak. Ezt mg nyugati segtsggel leverte az USA bart hatalom.
Ennek nyomn dnttt gy az orosz vezets, hogy akkor kevsb bks eszkzkhz folyamodik, s, ha kell, akkor fegyveresen is letri a nyugatbart grz vezetst, vagy legalbbis kiknyszerti Dl-Osztia s Abhzia elszakadst, amennyiben a vilgpolitika abba az irnyba fordul.
Megkezdte az elkszleteket, klnsen az addigiaknl jelentsen nagyobb mrtk fegyver s hadianyag szlltsokkal, valamint pnzadomnyokkal a szeparatista szervezetek szmra. Ennek nyomn a nyugat is nvelte szlltmnyait s pnzadomnyait a grz vezets szmra s tmogatsrl biztostotta azt, persze nem a mdianyilvnossg, hanem diplomcia csatornk tjn.
Megkezddtek a kisebb sszecsapsok, elssorban az ellenttes oldalon ll fegyveres szabadcsapatok kztt 2008 elejn. Mrmint inkbb folytatdtak, mert kisebb konfliktusok addig is jellemeztk a vidket, csak kisebb szmban s intenzitssal.
Grz s orosz erk egyarnt nveltk jelenltket, a kmkeds nagyobb mrtket lttt. „Vletlenl” kmreplk sodrdtak mindkt fl terletre, melyek egy rszt lelttk, st olykor vadszgpek is „kisodrdtak” a hazai lgterekbl, itt is akadt plda r, hogy megsemmisltek.
Itt jegyeznm meg, hogy az ilyen jelleg tsodrdsok, vletlenek, letrsek az orosz hatr egsze mentn jellemzv vltak az utbbi egy-kt vben, fleg azta, mita az akkor mg elnkknt mkd Putyin megtagadta az orosz csapatmozgsok jelentst s hivatalos ellenrizhetsgt a NATO szmra, tiltakozva (az akkor mg csak tervezett) eurpai raktapajzs miatt. Volt vadszgp besodrds pldul Japn lgtrbe is, mintegy az bersget tesztelend, 2008 tavaszn. Ami azt illeti a kicsi, de jl felszerelt s fanatikus japn hader igencsak beren reaglt 22 vadszgp szllt fel pr percen bell s „krte fel” az orosz gpet a tvozsra.
Ami viszont Grzit illeti a mindkt fl rszrl jelen lv erprblgatsok s kisebb, a regulris seregeket kevss rint sszecsapsok mg kiegyenltett helyzetet eredmnyeztek.
A jelen helyzethez az eddig ismertetetten tl kt alapvet tnyez jrult hozz.
Az egyik Koszov fggetlensgnek kikiltsa (mely egybknt magyar nevn Rigmez, ahol Hunyadi is csatzott a trk ellen s a szerbek shazja, ahov az vek sorn az albnok bepoftlankodtak). Ez olyan nemzetkzi precedenst adott, mely jogalapot szolgltatott Oroszorszg szmra, a tbbsgben orosz llampolgrok lakta Dl.Osztia s Abhzia elszakadsnak nylt tmogatsra. Mint tudjuk, az oroszok nem tmogattk Koszov fggetlenn vlst, s most a segtsg a kt tbbsgben oroszok lakta tartomnynak egyfajta bossz is a nemzetkzi diplomcia fel, mintha legalbbis azt mondank: lm ti akarttok, hogy erre menjen a vilg.
Teht, ha Koszov nem vlik fggetlenn, akkor nagy esllyel nem lenne most Grz-Orosz hbor (elvileg tzsznet), az orosz medve tovbb pislogna csak lmosan.
A msik igen fontos tnyez, amit a mdia rendszeresen elfelejt kzlni hogy ez a hbor nem arrl szl, hogy a csnya oroszok nagy haderejket kihasznlva tmadsba lendltek, hanem arrl, hogy a grz hadsereg tmadta meg Dl-Osztit, az ott szolgl orosz bkefenntartkat, mi tbb, Oroszorszg terletre is tlttek tzrsggel. Egyszval egy kis orszg nylt tmadst indtott egy nagyhatalom ellen.
Itt szmtotta el magt nagyon is a grz elnk, ugyanis azt vrta, hogy a nyugat majd fegyveresen beavatkozik Oroszorszg ellen, ami mellesleg a harmadik vilghborhoz vezetett volna. m a nyugat fegyveresen nem kvn beavatkozni, mert nagyon is tisztban van Oroszorszg erejvel, melyet az kevsb nyltan ugyan, mint az USA, de az utbbi vekben ersen fejlesztett.
Egyszval Grzia tmadott s egyrtelmen vesztett, hadgyileg s politikailag is, ebben minden szakrt egyetrt. m politikailag mg ennl is messzebbre men kvetkezmnyei vannak ennek a kis hbornak. Az USA mg sokkal nagyobbat vesztet, mint Grzia.
Mert, ha az orosz medvnek valaki sokat bkdi az orrt, akkor az lassan, komtosan felkel, s, ha elindul, akkor finoman szlva is nehz meglltani.
Mrpedig ebbl a konfliktusbl az oroszoknak hatalmas haszna van.
Katonailag csak annyi, hogy elhasznltak valamennyi amgy is rgi hadianyagot, meg gyakorlatoztattk kicsit seregket lesben, ez kisebb esemny.
Terletileg dnt esllyel megnvekszik az ledez Orosz Birodalom, de ez is keveset szmt, elvgre a terletek kevss fontosak, s nem utols sorban elg parnyiak.
Ami dnt az a politikai tnyez. Ezen precedens nyomn, amit ugye Koszv precedense indtott el az orosz terjeszkeds jraindulhat. Mert nem csak ez a kt kis tartomny van ilyen helyzetben, hanem Kazahsztnban, Ukrajnban, s a Balti llamokban is vannak hasonl rszek.
St, a jelen vezetst nzve nem elkpzelhetetlen, hogy Kazahsztn egyenesen visszacsatlakozik Oroszorszghoz. Ugyanis vlasztsi csals nlkl (a nemzetkzi megfigyelk nagy mulatra) az ottani vlasztsi rendszernek ksznheten egyetlen prt van jelen a vezetsben, s nincs ellenzk, ez volt a np akarata. Mrpedig a vezets oroszbart…
Msik nagy politikai-trsadalmi haszna ennek a konfliktusnak az, hogy az orosz npet felrztk az esemnyek, s a nyugati (!) mdia nyomn egyre jobban ebbe az irnyba tartanak az esemnyek. Mert a nyugati mdia azt szajkzza, hogy a gonosz oroszok megtmadtak egy fggetlen orszgot, de az oroszok pontosan tudjk, hogy ket tmadtk meg. Az agresszv nyugati sklds s terjeszkedsi ksrlet csfos kudarcot szenvedett a gyors s ers orosz vlaszlpsek ltal. Az orosz trsadalom beltta, hogy eddig volt Putyin, mint erskez, hatrozott, az orosz rdekeket szolgl elnk, s mg mindig nagy hatalma van. De belttk azt is, hogy Medvegyev, br Putyin aktv tmogatja nem bb, mint tbben hittk, hanem maga is nll, ers s hatrozott vezet, akinek csak hasonl a vlemnye tbb dologban. Teht mr nemcsak Putyinra nzhetnek fel, hanem a jelenlegi orosz elnkre, Medvegyevre is, akinek mellesleg mltja tisztbb Putyinnl.
Mrpedig az orosz trsadalomnak a kenyrnl is jobban kellett egy ilyen felrzs, s az, hogy lssk a vezetik rtk vannak, erskezek, olyanok, akikre fel lehet nzni. Br errl a mdia kevss beszl (fleg a mienk), de mindkt politikus tmogatinak kre s npszersge hallatlanul megemelkedett az utbbi idben, pedig eredetileg sem volt csekly. Tovbb az ellenzk kzeledett a kormnyhoz s az elnkhz az llspontok tekintetben.
Szintn az bredsnek, elssorban a politikai haszonnak a rszre rhat a most mr nyltan foly j hideghbor megkezdse. Br arrl eltrk a feltevsek, hogy lnyegben mi is indtotta el, de mindenkpp most vlt nyltt.
Eslyes Koszov fggetlensgnek kikiltsa, a grz konfliktus, az eurpai raktapajzs s az USA kzel, valamint kzp-kelet politikja, klnsen Szria s Irn kapcsn. Persze legvalsznbb, hogy mindezek sszessge volt a dnt.
Kiszivrgott (vagy szndkosan kiszivrogtatott?) orosz fels katonai vezetsi forrsok szerint elrendeltk a Kalinyigrdban llomsoz Balti Flotta feljtst, st, atomraktkkal val felszerelst. Tovbb egy szriai, nagy mret orosz hadibzis fellltst, valamint tbb katonai egysgnek a kszenltbe helyezst, fleg Irn, vagy Szria ellen irnyul nyugati tmads esetre.
Ez egybevve a 2006-2007-ben bejelentett j tengeralattjr flotta (!) megjelensvel, mely legalbb kttucatnyi (!) tengeralattjrt jelent mr jelents elkszletnek szmt, az j hideghbor megkezdsnek. (Az j tengeralattjr modellek s szmuk nylvn kapcsolatban llnak az szaki Sark kzeli kolaj s fldgztelepekkel, legalbbis nyomsgyakorlsi cllal biztosan. Br krds, hogy a viszonylag j svd s finn kmhaj tpusok (szinte brmilyen raktkkal felszerelhetk) mennyiben egyenltik ki az erviszonyokat, egy vrhatlag katonailag nem nylt konfliktusban.)
A vgsz mg Grzihoz:
A jelenlegi Grzia meglepen hasonlatos a Castro eltti Kubhoz, ahol egy USA-hoz lojlis, rszben ltala pnzelt s jelents maffiakapcsolatokkal br flig nyugatbb, fl-dikttor uralkodik, persze krds ez utn a ballps utn meddig.
Az oroszok pedig ktsgtelenl ersdtek, nyltan is, a felszn alatt pedig mg inkbb. Egy vrhat j Orosz Birodalom elszelt hozva, melynek valdi cljai nagyrszt homlyba vesznek.
A csapkod, s egyre inkbb hitelt vesztett USA ltal kpviselt agresszv klpolitika pedig lassan elveszti erejt, ahogy az egyre inkbb adssgokba merl orszg is. A hallra fegyvereztets megfordult, most az USA a szenved alanya, az egyre nyltabb vl problmk pedig lassan elfedik. Ezzel szemben a nagyon is megfontolt orosz politika, a rszleges bels rendezs utn lassan a klfld fel kacsintgat, s mg ersebben kezdi felszmolni a bels problmit.
Babilon5
|