Vlsgkezelsi javaslatcsomag
MHI SZT 2008.10.21. 11:48
Kivtelesen nagy vonalakban mg a prtok javaslataival is megegyeznek a mi javaslataink, legalbbis nagy vonalakban.
Az egyetlen rendhagy, egyben nagy kiadssal jr rsz a mentcsomag-javaslatunkban viszont mg nem vetdtt fel az gymond "fejlett" orszgokban.
Vlsgkezelsi javaslatcsomag
Az a kivteles helyzet llt el az utbbi idben a gazdasgi vlsg gymond jvoltbl, hogy nagy vonalakban a tbbsg egyetrt abban, hogy milyen lpsek szksgesek ahhoz, hogy haznk kilbaljon a vlsgbl s jrulkos hatsai kevsb legyenek rombolak.
Teht a tbbsg egyetrt, legalbbis a vltoztatsi javaslatok irnya majdnem minden ernl megegyezik, s ez all mi sem vagyunk kivtelek. Kicsit ismtlsszagak lesznek a most kvetkezk, de rljnk annak, hogy valamifle egyetrts gy vszhelyzetben kialakult.
Egyetrtnk a kormnnyal abban, hogy jelen helyzetben:
1. Nem szabad csaldi ptlkot, illetve egyb szocilis juttatsokat emelni (az inflci mrtkvel sem), legfeljebb 2009. szeptembertl (st a visszamenleges emels is kizrt).
2. A nyugdjkorrekcit mindenkppen szneteltetni kell (legalbb a jv vben, de elkpzelhet, hogy tovbb)
Az egyb javaslatok kzl:
A nyugdjemelst j alapokra kell helyezni. A jv vi nyugdjemelst a lehet legteljesebb mrtkben minimalizlni, lehetsg szerint az emelst teljesen kihagyni, azt visszamenleg sem ptolni.
Az j nyugdjemelsi szisztma (nyugdjszer jrulkokra is vonatkoztatva) a javaslatunk szerint a jvben: a mindenkori inflciX0,3 + a mindenkori gazdasgi nvekedsX0,6. Vagyis amennyiben ez jv vtl lpne hatlyba, gy mivel a tervezett inflci 4,2% s a tervezett gazdasgi nvekeds 1,7%, gy az emels 4,2X0,3 + 1,7X0,6 = 1,26 + 1,02 = 2,28% Vagyis a rossz gazdasgi nvekeds miatt e szisztma szerint cskkenne a nyugdjak relrtke, mgpedig 1,92%-al.
Ugyanis, ha rossz a gazd. nvekeds, akkor az vben az llam kevesebb bevtelbl gazdlkodhat, gy kevesebbet is kpes adni, kivve, ha kls forrsokat von be, ami fleg hiteleket jelent, ami hossz tvon nagyon is kros.
A 13. havi nyugdj, illetve nyugdjszer juttatsok egszt minimlisan 2008 s 2009 vben eltrlni, legalbbis az llami nyugdjbiztost rszrl (magnnyugdjpnztr az arra jogusultaknak persze kifizeti, itt csak az llami pnzekrl van sz).
A kzalkalmazottak s kztisztviselk esetben a 2009. janurjtl esedkes bremelst elhalasztani legalbb 2009. jnius 1.-jig, akkor pontosan az inflci mrtkvel emelni, vagyis onnantl relrtken befagyasztani 2009 vre, visszamenleges emelsre nemet mondani.
A mi javaslatunk szerint a fegyveres s rendvdelmi, valamint kzegszsggyi dolgozk bre mr janurtl emelkedne az inflci mrtkvel.
Az egyb brek esetben kiktni a relrtkhez ragaszkodst. Amennyiben az adott foglalkoztat gy ltja lehetsgei megengedik, gy termszetesen emelhet nagyobb mrtkben a breken.
A plyakezd pedaggusok alapban is elhibzott bremelsi tervezett trlni a 2009-es kltsgvetsbl.
Szintn kizrlag a mi javaslatunk: az idei v novembertl az llami vllalatok vezetsgi tagjai semminem tbbletjuttatsban (pldul vgkielgts, v vgi prmiumok, egyb, nem teljestmnyalap prmiumok) nem rszeslhetnek, legalbb 2010. janur 1.-jig.
Nagyjbl ez lenne a kiadsi oldal az llam rszrl.
Az adcskkents krdse:
Br ebben mr kevesebben rtenek egyet, de a mi vlemnynk szerint adcskkentst kell megvalstani zros hatridn bell, mgpedig azokat a rtegeket illeten, akik a legtbben vannak, gy sszessgben a legnagyobb vsrlsi ignyk van.
Ez alapvet fontossg abbl a szempontbl, hogy a recesszi hatsai mrskldjenek.
Br az alapttelben egyezik az elkpzelsnk a Fidesz prt jelenlegi (ugyan szlkakas, de jelenlegi) llspontjval a konkrtumok tern mi msknt gondolkodunk.
Eltrlni 2009. janurjtl a munkaadi (3%) s munkavllali (1,5%) jrulkot, az gy kies forrsokat tcsoportostsokkal ptolni, illetve a fentebb mr emltett lefaragsokkal.
Tovbb SZJA tern a jelenlegi 18%-os kulcsot 15%-osra, mg a jelenlegi 36%-osat 37,5%-osra vltoztatni. Ennek nyomn az fog kevesebbet fizetni, akinek kevesebb van s az fog tbbet fizetni, akinek tbb van. Ennek ellenre ez mg gy is mnusz a kltsgvetsnek, amit meg kell ksrelni egyb mdon ptolni, mert a fenti kiadsok lefaragsa erre mr nem elgsges.
Munkahelyek megtartsa:
Mivel a realista becslsek szerint haznkban a vlsg kvetkeztben 2009 vgig vrhatlag mintegy 60-90 000 fvel cskken a foglalkoztatottak szma, ha a parlament nem tesz ez ellen hathats lpseket, gy rendhagy javaslattal lnk.
Sajnos a 2009-es minimlbremelst minimalizlni kell. Kompromisszumszer, ha 70-72 Ft-ra lesz csak emelve tervezett nagyobb emels helyett. Ugyan ez ront valamelyest a recesszis hatson, de mg mindig kevesebbet, mint egy nagyobb emels, aminek kvetkeztben sokkal tbb munkahely sznne meg, mert a vllalatok, klns tekintettel a kis s kzpvllalkozsok nem brnk el a megemelkedett terheket.
Az llami pnzekbl szksges igen nagy sszeget tcsoportostani, s december hnaptl kezdve (a 13. havi juttatsokat nem szmtva) MINDEN legalbb 90%-ban magyar tulajdonban lv, 51 fnl kevesebb alkalmazottat foglalkoztat vllalat esetben az ott dolgozk brnek 20%-t vllalja t a magyar kltsgvets, els lpsben legalbb 2009 jnius hnapig.
Ez ugyan hatalmas kiadsokkal jr cselekvs, de annl mg mindig kevesebbel, mintha ennl feltehetleg jval hosszabb ideig kellene az j llstalanokat, illetve j plyakezdket elltni seglyekkel, valamint nagy sszegeket fordtani munkahelykeressre.
Ezen kvl jelentsen cskkenten a magyar tulajdon kis s kzpvllalkozsok terheit, ebben a vlsgidszakban, nem csak a csd, de a lepts is sokkal kisebb mrtk lenne.
sszessgben egy ilyen rendhagy lps jelentsen stabilizln a magyar gazdasgot, s remlhetleg elgsges lesz 2009 jniusig folytatni ezt a mentakcit a munkahelyekrt, mert addigra remlhetleg nemcsak a hazai, de a vilgpiac is stabilizldik egy kiss.
Termszetesen az llamkassznak ez, mivel kls forrsok romlsa (hiteladsi kedv jelents romlsa, haznk rvid idn bell tbbszri leminstse a nemzetkzi hitelpiacon) s akadoz llampaprpiac mellett nagy terheket jelentene a ksbbiekben, de a nemzetgazdasg szempontjbl ez mg a kisebbik rossz.
A bntets oldalrl pedig minden 50 fnl tbb dolgozt foglalkoztat vllalat esetben, trvnybe iktatni november 1. napjtl, hogy amennyiben brmilyen okbl elbocstanak egy dolgozt, gy ktelesek neki 5 000 Ft rtk tbblet vgkielgtst fizetni, tovbb az llamkassza rszre 15 000 Ft sszeget. Kis mrtkben visszafogn ez a lps az alacsonyabb kereset dolgozk elbocstst, tovbb kis mrtkben ugyan, de segten a kltsgvetst.
Ezen fell kedvezmnyes llami hiteleket kell nyjtani a magyar tulajdon kis s kzpvllalatoknak, valamint magyar llampolgrsg egyni vllalkozknak, ezzel is cskkentve a csdk s elbocstsok kockzatt, st, lehetsg szerint gy elrni, hogy befektessenek, fejlesztseket valstsanak meg, vagyis felprgessk a gazdasgot.
Ezen fell meg kell ragadni az alacsony rszvnyrak lehetsgt, s minl tbb rszvnyt vsrolni az olyan magyar nagyvllalatokban, ahol az llam mr jelenleg is tulajdonos, s most nagyobb tulajdonrszre tehet szert. Fontossgi sorrendben: MOL, OTP (s egyb bankrszvnyek), Richter Gedeon, utna esetleg mg ms rszvnyeket, melyek idvel biztosan jra felfutnak pldul a tvkzls s Internet, kzlekeds, lelmiszeripar.
Rszvnyeket pedig az llamnak jelen helyzetben eladni nem szabad, azzal egyrszt knnyen jelents vesztesgeket rne el, msrszt cskkenten tkjt, s fknt tovbb destabilizln az amgy is bizonytalan piacot.
Tovbb a pnzintzetekkel egyeztetve rdemes lenne tovbb szigortani a hitelek feltteleit, klns tekintettel a hztartsi hitelekre.
Mindezen intzkedsek sszessgnek hatsaknt:
Pozitv oldal:
-kevesebb j munkanlkli lesz
-kevesebb magyar tulajdon kis s kzpvllalkozs megy csdbe, nhny mg befektetni is kpes lesz
-stabilizldik a gazdasg, j esllyel mr ez a mentcsomag magban segt tvszelni a vlsgot, illetve fleg annak jrulkos hatsait
-kevesebb lesz a nemzetgazdasg teljes vesztesge
-kisebb (esetleg kzepes) eredmnyek kvetkeznek be a gazdasg kifehrtsben
-valamivel igazsgosabb vlik a rendszer (kevesebb nyugdj/ segly, tbb marad a munkabrbl)
-az llam hossz tv tartalkokat is felhalmoz, illetleg hosszabb tvon jvedelmez gakba fektet be
Negatv oldal:
-slyos terhek a kltsgvetsnek, ennek eredmnyeknt az llamadssg nvekedse, jelen helyzetben igen kedveztlen hitelek felvtelvel
-az llamhztarts bels eladsodottsgnak nvekedse a szksges nagyobb llampapr kibocstsok miatt, melyeket (az llam rszrl) szintn kedveztlenebb felttelekkel (nagyobb kamatot adva rjuk) lesz knytelen kibocstani
-a fenti kett eredmnyeknt 2009 vben nagy llamhztartsi hiny, ami akr tovbbi hitelkpessgi leminstssel jrhat
-a rszleges megszortsok, illetve talaktsok miatt emelked bels feszltsgek, vrhat sztrjkok s tntetsek
-elkpzelhet egy kisebb kivndorlsi hullm, illetleg munkaerhiny bizonyos szakkpzetsget ignyl kzalkalmazotti s kztisztviseli llsok tekintetben
-vrhatlag egy kiss megugrik a korrupci
Egy ilyen sszegzs, amit viszont nagyon keveset hallottunk brhol a vilgban - pedig ezek tbbsge szinte brmely fejlettebb, vagy kzepesen fejlett orszgra igaz – utn ki-ki dntse el, szerinte a nemzetgazdasg (s nem az egyni rdeke) szempontjbl a pozitv s negatv oldal kzl melyik van tlslyban.
MHI SZT
|